ვინისიუსი კვლავ რასისტულ სკანდალშია. ამჯერად ჩემპიონთა ლიგაზე, „ბენფიკას“ წინააღმდეგ. მისმა იდეალურმა გოლმა „რეალს“ კი მოაგებინა, მაგრამ ეს არ იყო ის, რამაც მატჩი დასამახსოვრებელი გახადა.
50-ე წუთზე ვინისიუსმა ბრწყინვალე გოლი გაიტანა. მერე კუთხურის ალამთან მივიდა და გამომწვევი ცეკვით აღნიშნა. მთელი სტადიონი გადარია შეურაცხყოფისგან.
შემდეგ ატყდა ქაოსი. ტრიბუნებიდან საგნები მოფრინავდა. მსაჯი ფრანსუა ლეტექსიე „რეალის“ ფეხბურთელებს ესაუბრა და სავარაუდოდ სთხოვა, მაყურებლის პროვოცირება არ მოეხდინათ.
შემდეგ ვინისიუსს ყვითელი ბარათი უჩვენა. ბრაზილიელი გაცოფდა.
ნიკოლას ოტამენდი მაშინვე მივიდა ვინისიუსთან. ისაუბრეს. როგორც ჩანდა, ამით ყველაფერი დამთავრდებოდა.
მაგრამ შემდეგ დაიძაბა. ვინისიუსმა ჯანლუკა პრესტიანისთან სიტყვები გაცვალა. „ბენფიკას“ ფეხბურთელმა პირზე მაისური აიფარა.
ვინისიუსმა გაიღიმა და მსაჯისკენ გაიქცა. ესპანური AS-ის ცნობით, მას „მაიმუნი“ უწოდეს.
მსაჯმა თამაში შეაჩერა. „რეალმა“ და „ბენფიკამ“ საქმეების მოგვარება დაიწყეს.
ოტამენდიმ ისევ სცადა საუბარი, მაგრამ „რეალის“ ფეხბურთელებმა ის ვინისიუსისგან მოაშორეს.
ვინისიუსმა დემონსტრაციულად დატოვა მოედანი.
თითქმის ყველა ჩაერთო და ჩხუბიც დაიწყო.
ჟოზე მოურინიო ვინისიუსს ესაუბრა. შემდეგ კილიან მბაპე მივიდა და რაღაც მოაგვარეს.
ბრაზილიელი დიდხანს არ დამშვიდებულა, სათადარიგოთა სკამზე ჩამოჯდა და მსაჯის გადაწყვეტილებას დაელოდა.
პრესტიანი მოედანზე იდგა და ელოდა, თანაგუნდელებს რაღაცას ესაუბრებოდა.
ამასობაში მბაპე ოტამენდის ეკამათებოდა, ვინისიუსი კი გვერდით იჯდა. აღშფოთებული, ძალიან გაბრაზებული.
ათი წუთის შემდეგ ფეხბურთელები მოედანზე დაბრუნდნენ. ვინისიუსმა რაღაც თქვა, მაგრამ თამაშის გაგრძელებას დათანხმდა. „ბენფიკას“ გულშემატკივრებმა ტაში დაუკრეს პრესტიანის, რომელიც შეცვალეს. ვინიციუსს ბურთის ყოველ შეხებაზე უსტვენდნენ.
მბაპეც სტვენის ობიექტი ხდება.
„ბენფიკას“ გულშემატკივრებმა „რეალის“ კუთხურის დროს ტრიბუნიდან ელექტრონული სიგარეტი ისროლეს, რომელიც ჩუამენიმ მსაჯს გადასცა. ვინისიუსს წყლის ბოთლი მოხვდა.
როგორც CBS Sports იტყობინება, საფინალო სასტვენის შემდეგ, „ბენფიკას“ თანამშრომლებმა „რეალის“ გასახდელში შესვლა სცადეს. გვირაბში შეტაკება მოხდა.
–
ვინისიუსი:
„რასისტები, უპირველეს ყოვლისა, მშიშრები არიან. მათ მაისურებით პირი უნდა აიფარონ, რათა აჩვენონ, რამდენად სუსტები არიან. მათ მფარველობენ ისინი, ვინც თეორიულად ვალდებული არიან დასაჯონ ისინი.
დღეს მომხდარი სიახლე არ არის ჩემს ცხოვრებაში. გოლის აღნიშვნის გამო ყვითელი ბარათი მივიღე და ჯერ კიდევ ვერ ვხვდები, რატომ“.
კილიან მბაპე:
„პრესტიანიმ ვინისიუსს ხუთჯერ მაიმუნი უწოდა! ხუთჯერ! და მე თვითონ ვნახე და მოვისმინე. მან სახე მაისურით დაიფარა, რომ არავის დაენახა ან გაეგონა, მაგრამ ეს ყველაფერი კარგად ჩანდა მის რეაქციაში მატჩის შემდეგ, მის სახეზე, მის ქცევაში. მისი სახე არ იტყუება.
არ უნდა განვაზოგადოთ. მყავს პორტუგალიელი მეგობრები და ისინი ძალიან კარგად მექცევიან, მაგრამ როდესაც ვინმე ასე იქცევა, ეს უნდა ითქვას.
მე არაფერი მაქვს „ბენფიკას“საწინააღმდეგო, მაგრამ ეს ბიჭი (ჯანლუკა პრესტიანი) აღარ იმსახურებს ჩემპიონთა ლიგაზე თამაშს. ამას უეფას მივანდობთ, ეს სერიოზული საკითხია და იმედია რამეს მოიმოქმედებენ“.
მატჩის მსვლელობისას მბაპემ პრესტიანის მიმართა: „შენ უცნაური რასისტი ხარ“.
ჟოზე მოურინიო:
„ორივეს ვესაუბრე. ვინისიუსმა ერთი თქვა, პრესტიანიმ მეორე. არ მინდა, მემარცხენე ვიყო და ვთქვა, რომ 100%-ით მჯერა პრესტიანის, მაგრამ ასევე არ მინდა, მემარჯვენე ვიყო და ვთქვა, რომ ვინისიუსი მართალი იყო. ასეთი გოლის შემდეგ ის თანაგუნდელებთან უნდა აღნიშნავდეს და არა სტადიონზე 60 000 ადამიანთან კამათში გაატაროს“.
ორალიენ ჩუამენი:
„ეს მიუღებელია. ვინიმ გვითხრა, რომ ამ ბიჭმა მას „მაიმუნი“ (mono) უწოდა და ამტკიცებს, რომ არაფერი უთქვამს, რომ თქვა… არ ვიცი, „პედერასტები“ ან მსგავსი რამ.
მე ვთქვი, რომ თუ პრობლემა იქნება, ყველანი ერთად გავალთ. მაგრამ ვისაუბრეთ და გადავწყვიტეთ, რომ ეს თამაში უნდა მოგვეგო“.
როგორ მუშაობს უეფას პროტოკოლი რასიზმის შემთხვევებში?
2009 წელს უეფამ შემოიღო სამსაფეხურიანი პროტოკოლი სტადიონებზე რასიზმის წინააღმდეგ საბრძოლველად. ამ კანონის თანახმად, მსაჯებს შეუძლიათ მატჩების შეჩერება ან თუნდაც მათი შეწყვეტა, თუ რასისტული ქცევა გაგრძელდება.
თუ მსაჯი რასისტული ინციდენტის შესახებ შეიტყობს:
1. თამაშის შეჩერება.
2. ხმამაღლა გამოცხადება, რომლითაც მაყურებლებს მოუწოდებენ დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ ნებისმიერი რასისტული ქცევა.
3. თუ ინციდენტი გაგრძელდება, თამაში 5-10 წუთით ჩერდება.
შემდეგ მსაჯი მოთამაშეებს მოედნის დატოვებისკენ მოუწოდებს და კიდევ ერთ განცხადებას აკეთებს. თუ თამაში განახლდება და რასიზმი გაგრძელდება, მსაჯს შეუძლია მატჩის შეწყვეტა, მაგრამ მხოლოდ უსაფრთხოების შეფასების შემდეგ.
შემდეგ საქმე უეფას დისციპლინურ ორგანოებს გადაეცემა. ისინი იღებენ გადაწყვეტილებას სანქციების შესახებ.